לתיאום פגישה וסיור באולם התצוגה לחץ כאן EN תפריט

ה- SOUL שבחומר

אוגוסט 13, 2017


עיצוב חדש מפציע בשמי הבטון האפורים

"כשאני רואה את התוצאות הסופיות הלב שלי מתמלא באושר. הבטון מבחינתי הפך מחומר גברי וכוחני למוצר עדין עם נשמה". לטלי אדרי, הבעלים של אבני טל היה חלום – ליצור אריחי בטון קצת פחות "אפורים" ועם הרבה נשמה (SOUL) שבאה לידי ביטוי בטקסטורה, בגוון, בצורה ובגודל. כאשר טלי אדרי פגשה את המעצב התעשייתי מאור אהרון, החלום הפך למהפכה ישראלית בעולם הבטון.

הצד שלה

טלי אדרי

להוציא את הקור מהבטון

במשך זמן רב הייתי מתוסכלת מכך שאריחי הבטון הם חלקים, שטוחים, קרים… ושלכול משטח בטון יש מראה זהה. יום אחד אמרתי לעצמי למה שאני לא אקח את הבטון ואכניס לו נשמה? למה לא לתת לבטון מראה שונה לגמרי ממה שקיים היום בארץ ובעולם.

דמיינתי לעצמי בטון בטקסטורה של עץ עתיק, או בטון עם לוק מיושן או מחוספס… המטרה הייתה להוציא את הקור מהבטון ולתת לו אופי, באמצעות טקסטורות שונות כמו למשל: חריטות, צלקות, ציורים וגם באמצעות שינוי הגדלים והצורות.

החלום שלי היה להכניס לכל קולקציית של אריחי בטון טוויסט שונה. ההבנה שלי בחומרים כגון: אבן, ברזל, עץ, קרמיקה ואפילו טקסטיל, מאפשרת לי לקבל השראה מעולם אחד וליישם אותה בתוך עולם אחר לחלוטין.

מבחינתי, השינוי הגדול קרה כשהתחלתי לעבוד עם המעצבת שרה קוצינסקי על פיתוח של "בטון ירוק" שהוא תערובת שמשלבת בין בטון רגיל לבין חומרים ממוחזרים. התערובת הזו הולידה בטון קל ואוורירי שאפשר לשחק עם הטקסטורות, המרקמים והגוונים שלו.

אין קיר שדומה למשנהו

כהמשך טבעי לפיתוח ה"בטון הירוק" יצרנו שיתוף פעולה עם מפעל שמייצר במיוחד עבורנו את אריחי הבטון. שם אנחנו מפיקים את קולקציית הבטון החדשה שלנו שקראנו לה "קולקציית SOUL". לפני שנה וחצי קבלנו את ההזמנה הראשונה שהיא ייצור חיפוי בטון לשטח בגודל של 50 מטר. יישמנו קיר בטון שלא היה מבייש אף גלריית אמנות נחשבת בניו-יורק.

השמועה על הבטון החדש עברה מפה לאוזן. כשהאדריכלים ראו את קולקציית SOUL החדשה, הם התלהבו מאוד בעיקר משום שמדובר בחומר וותיק שמקבל פתאום זהות חדשה. בזכות קולקציית אריחי הבטון אין קיר שדומה למשנהו, כל קיר מקבל חיים משל עצמו. היום אנחנו כבר אחרי שלל פרויקטים של חיפויי קירות מבטון כולל ההתקנה והיישום.
למרות שאני יודעת שלקחתי על עצמי אתגר עצום, אני אוהבת שההצלחה תלויה רק בי ושיש לי שליטה מלאה על כל התהליך. כשאני רואה את התוצאות הסופיות הלב שלי מתמלא באושר. הבטון מבחינתי הפך מחומר גברי וכוחני למוצר עדין עם נשמה.

להפוך חלומות למציאות

את מאור אהרון, המעצב התעשייתי שלנו, פגשתי בזכות חברי הטוב סהר רז. סיפרתי לסהר שאני מחפשת מעצב תעשייתי שיוכל ליישם את הרעיונות שלי והוא הפנה אותי למאור. מלבד העובדה שמאור הוא בחור מהמם, סופר אינטליגנט ומוכשר בטירוף – ההתמחות שלו בתבניות וההבנה שלו בחומרים, בעיסות וביציקות מאפשרות לנו לקחת את הבטון לעולמות חדשים לגמרי. היום, בזכות מאור, כל אדריכל או מעצב פנים יכולים להגשים את הפנטזיות הפרועות ביותר שלהם, בתחום העיצוב כמובן.

למשל, יום אחד התקשר אליי אדריכל שראה קיר בטון מיוחד בתאילנד, הוא שאל אותי אם אנחנו יכולים לייצר עבורו קיר דומה. האדריכל שלח לי תמונה של הקיר ותוך שלוש שעות הוא קיבל הדמיה מפורטת. לקוח אחר רצה קיר בריקים מסוים מאוד, אבל התקציב שלו לא אפשר לו לבנות את הקיר מהחומר הזה. אצלנו הוא קיבל קיר מבטון בדיוק באותו סגנון ובתקציב שפוי יותר.

הצד שלו

מאור אהרון

לכבוש את העולם

יום אחד התקשר אליי סהר רז, המרצה שלי, וסיפר לי שיש בחורה בשם טלי שמחפשת מעצב מוצר שמבין בחומרים וביציקות. כבר בשיחה הראשונה נוצר בנינו קליק, טלי סיפרה לי שהיא מחפשת מעצב שיגשים לה רעיונות מיוחדים בבטון. מנימת הדיבור שלה הבנתי שטלי רוצה לכבוש את העולם עם הבטון החדש שלה. ההתלהבות שלה סחפה גם אותי.

אז לא ידעתי מי זאת טלי ועד כמה שאבני טל נחשבים בתחום. כשהגעתי בפעם הראשונה לגלריה של אבני טל הייתי בהלם מהחלל, מהתצוגה מהחומרים המיוחדים וגם מכול העובדות המקסימות…

לחקור את החומר

טלי ואני החלטנו לעשות את קולקציית SOUL שהיא קולקציה של אריחי בטון מחורצים שמתאימים לריצוף וחיפוי חוץ, טלי שלחה לי סקיצות ואני התחלתי לעבוד על מודלים ממוחשבים שכוללים את הטקסטורה, את הגריד, את הגדלים ואת הצורה של האריח שהיא לא תמיד מרובעת.

בסופו של התהליך יצרנו 16 דוגמאות שמתוכן נולדו אריחים בגדלים ובצורות שונות. השלב המרגש מבחינתי היה לקבל את המודלים מפלסטיק שהם כמו תבנית סילקון של עוגה ולעשות להם עיבודים ידניים. באמצעות השריטות, החריצים והעיבודים השונים הצלחנו להגיע לאריחים מבטון בעלי אופי שונה לחלוטין.

ליצור אריחים שאף אחד אחר לא עשה

שיתוף הפעולה ביני לבין טלי מאפשר לנו לייצר אריחי בטון Custom made, כלומר האדריכל יכול להראות לי אימג' שמוצא חן בעיניו ואני יכול להגשים אותו. מרגשת אותי המחשבה שאפשר לעשות עוד ועוד דברים עם הבטון, לכן אני כל הזמן ממשיך לחקור את החומר ואת היישומים שלו.

אני מערבב עם הבטון חומרים חדשים כדי להגיע לגוונים מיוחדים ולצבעוניות אחרת. האופציות הן כמעט אין סופיות, זה ממש כמו בבישול יש לך X מרכיבים ואפשר לעשות איתם הרבה יותר מתבשיל אחד.

לברוא עולם חדש

השאיפה שלי היא בסופו של דבר גם לייצר רהיטים מבטון ואפילו תאורה… לתת חוויה משלימה לחיפויים ולריצופים. טלי ואני נשמח לשתף פעולה עם מעצבי מוצר חדשניים, ולא רק עם מעצבי מוצר, אלא גם עם מעצבי טקסטיל, מעצבים גרפיים ובעצם עם כל מי שיש לו רעיונות טובים. יש בישראל מעצבים מוכשרים ומעט מדי אנשים כמו טלי שמאפשרים להם ליישם רעיונות שנתפסים בעיני אחרים כמטורפים.

אני מאמין שבסופו של דבר טלי ואני נוכל לייצר אלטרנטיבה טובה ומעניינת יותר מהסטנדרטים הרגילים בארץ, כשהדגש הוא על האפשרות לייצר אריחי בטון Custom made לכול אדריכל או מעצב שמעוניינים בכך.
כשסיימתי את לימודי תואר לא ציפיתי שמישהי כמו טלי תגיע אליי ותיתן לי כזאת הזדמנויות ועכשיו אני רוצה שההזדמנות היצירתית הזאת תהייה פתוחה בפני כול מי שמעוניין בכך.

 

OUR NEWSLETTER

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו חשיפה למניפת חומרים ולוחות השראה היפים והעדכניים ביותר בעולם העיצוב והאדריכלות.