לתיאום פגישה וסיור באולם התצוגה לחץ כאן EN תפריט

פלדה אמיתית. ראיון עם האדריכל עדי סמט

ינואר 14, 2018

צילום : עודד סמדר

לפני כמה ימים התגלגל לידיו של האדריכל עדי סמט, ממשרד האדריכלים "סמט אדריכלים", ספר המחזור מסיום כיתה ח'. עדי מדפדף בין דפיו ומגלה להפתעתו משהו ששכח מזמן – כבר אז הוא חלם להיות אדריכל. היום עדי ותמר סמט מנהלים משרד אדריכלים שמתמחה בבנייה פרטית. המשרד מעניק ללקוחותיו ליווי צמוד ומלא החל משלב התכנון, דרך הפיקוח על הפרויקט ועד לשלב עיצוב הפנים. הפרויקטים שיצאו תחת ידי השניים, במהלך השנים, הם בעלי חתימה ידועה ומוכרת של עיצוב מודרני בקווים גיאומטריים נקיים תוך התאמה מלאה לאופי ולצרכים הייחודיים של כל לקוח.

 

מסלול ההמראה 

"תמר ואני התחלנו את דרכנו ב'מכללת הסביבה – סדנה לעיצוב ואדריכלות' שייסד האדריכל אליעזר פרנקל (שם גם הכרנו) ומשם המשכנו ללנדון ללימודי תואר באדריכלות , אני סיימתי את לימודי ב Greenwich University ותמר ב־AA Architectural Association. לאחר שחזרנו לארץ תמר עבדה כמנהלת פרויקטים ציבוריים במשרד של האדריכל דוד נופר ואילו אני עבדתי על מגוון רחב של פרויקטים במשרד האדריכלים מייזליץ כסיף".

האתגר שבאדריכלות

"חשוב לי למצוא פרויקטים שמאתגרים אותי. למשל, הגיע אליי לקוח שביקש שאבנה לו בית מאבן, אף על פי שאני מזוהה עם בנייה מודרנית ואוהב קווים נקיים ופשוטים, הסכמתי מפני שהרגשתי שנוצר חיבור אמתי ביני ובין אותו לקוח והוא מאמין בי וסומך עליי. בנוסף זכיתי באתגר חדש – הייתי צריך להבין את ה"אבן", כל תהליך הבנייה היה שונה וזה מצא חן בעיניי. מבחינתי כל פרויקט שתכננתי הוא אבן דרך וכל פרויקט, ולא משנה מה גודלו, זוכה לכבוד – משום שאני יודע שכל פרויקט מקדם אותי מבחינה מקצועית".

השילוב בין הזוגיות לעבודה   

"על הפרוגרמה והתכנון תמר ואני עובדים יחד אבל באופן טבעי ישנה חלוקה ביננו, אני מלווה את הלקוחות בשטח, בבחירת החומרים והפיקוח בשטח ואילו תמר אחראית על כל שלבי התכנון במשרד וניהולו. המשרד שלנו הוא משרד שמונה בסך הכול צוות של שבעה עובדים כולל אותי ואת תמר. העבודה לא משתלטת על חיינו אבל היא בהחלט חלק מהם. הבנים הגדולים שלי אורי (בן 14) ואיתי (בן 10) מתעניינים מאוד באדריכלות, הם אוהבים לבוא איתי לשטח ואני מאמין שאחד מהם ואולי שניהם יבחרו, יום אחד, לעסוק במקצוע".

ללא פשרות

"מקצוע האדריכלות הוא מקצוע שואב, הצורך למצוא פתרונות טובים בתנאים מאתגרים כמו טופוגרפיה קשה או לתכנן במגרש בעל פרופורציות מיוחדות או להתחשב בתנאים שנובעים מהתב"ע, אלו אתגרים שיכולים להדיר שינה מעיניי עד שאני מוצא את פתרון, אבל הם גם אלו שהופכים את המקצוע למעניין כל-כך". בית "מבחינתי הבית הוא קודם כול "מכונה שמתפקדת היטב" וזה אומר שהבית צריך לשרת את צרכיו של הלקוח. אם בסופו של דבר הבית לא יעמוד במבחן המציאות אז נכשלתי".

חוט מקשר

"אנחנו עובדים כרגע על בית פרטי ברמת השרון שכולו עשוי מפלדה. הרעיון למבנה הפלדה נולד מכך שהלקוח עובד בתעשיית הפלדה. זה בית יחיד מסוגו שכולו מתייחס לחומרים טבעיים: פלדה, עץ, זכוכית ואבן. יש חוט שמקשר בין הפרויקטים השונים והלקוחות מגיעים אליי בעקבות פרויקטים אחרים שעשינו, אבל כל פרויקט הוא גם שונה מבחינת הפרוגרמה, השטח וניתוח הצרכים של הלקוח. בכל פרויקט יש תהליך אחר, לכן הפרויקטים אולי דומים מבחינת הקו הגיאומטרי הנקי, אך הם שונים זה מזה באופים". "אני מרגיש כמו אם פונדקאית בנוגע לכל אחד מהפרויקטים שלי ולכן אני בוחר לעבוד רק עם לקוחות שסומכים עליי ומאמינים בי. גם לאחר תהליך "ההיריון והלידה" אני מתקשר מדי פעם ללקוחות שלי כדי לברר מה שלום ה"ילד" המשותף".

OUR NEWSLETTER

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו חשיפה למניפת חומרים ולוחות השראה היפים והעדכניים ביותר בעולם העיצוב והאדריכלות.