לתיאום פגישה וסיור באולם התצוגה לחץ כאן EN תפריט

החנות המסקרנת במקום הנמוך בעולם

פברואר 1, 2020

 

לימור חקמט שחורי. צילום: עמית גושר

חלל ענק ובו מוצגים למכירה מוצרים מיניאטוריים- תכשיטים משובצים ביהלומים ואבני חן, הפכו את עבודתה של המעצבת לימור חקמט שחורי למאתגרת במיוחד. במקום הכי נמוך בעולם עם תפאורה מושלמת של ים המלח, היא יצרה חנות תכשיטים מרהיבה ויוצאת דופן.

כשלימור חקמט שחורי נקראה לעצב את סניף הדגל של מותג  התכשיטים caprice בקניון החדש בים המלח, היא מיד הדרימה כדי לבחון מקרוב את הלוקשיין. כבר בירידות אל עבר המקום הכי נמוך בעולם היא הבינה בדיוק כיצד הולכת החנות להיראות, "הדרך לשם הייתה מלאה בהשראה". היא מספרת. "הגוונים של ההרים, הצבע של הים. משהו באוויר של האזור הנמוך בעולם היה מאוד רגוע וניסיתי ליצוק את התוכן העשיר של המרחב לפרויקט בצורה הכי אותנטית שיש. הקניון ממוקם סמוך מאוד לאחד מחופי ים המלח כאשר הכניסה והיציאה אליו היא ישירות מהחוף ולכן היה לי קשה לחשוב על יצירה שתהיה מנותקת מהסביבה הטבעית שבו הוא ממוקם".

שחורי, בעלת תואר בעיצוב פנים של בית הספר הגבוה לעיצוב בניו יורק ה- NYSID, בוגרת אדריכלות בסדנא לעיצוב ואדריכלות בתל אביב ובעלת סטודיו המתמחה בעבודות מסחריות ופרטיות. היא עוסקת בעיצוב כבר 22 שנים, אך למרות ניסיונה הרב, עיצוב החנות בים המלחה היווה עבורה אתגר לא פשוט. גודלה של החנות 300 מ"ר, חנות ענק בה נמכרים מוצרים זעירים – תכשיטים משובצים ביהלומים ואבני חן. גם התאורה הבוהקת שמצריכים היהלומים היוותה התמודדות אל מול הרצון להפוך את החנות הענקית למשהו חמים ונעים.

"עבדנו על המון דוגמאות צבע כדי להגיע לתוצאה הסופית של הקירות יחד עם השילוב של הבטון, מה שבאמת יצר את החיבור הנכון בין הבטון הקיים לגווני ים המלח. קיר סרגלי השייש של "אבני טל" נחתכו והודבקו בעבודה סיזיפית אחד על גבי השני בקירות הכניסה לחנות, מה שהפך את הכניסה לכה ייחודית. את אילוץ התאורה הלבנה שמחייבים הפריטים ועלול היה להפוך את המקום לקר, פתרתי יחד עם יועצת התאורה, אורלי אלקבץ, על ידי חיפוי הקירות הפנימיים בבטון חולי בגוונים חמים של ההרים המקיפים את האזור. הריצוף – אריחי הבטון של "אבני טל" מתחבר את עמודי הבטון הקיימים והשימוש של הברזל בגימור פליז השלים את החיבור הקר של הבטון, התאורה לאווירת הרוגע".

מעבר לגודלה העצום של החנות, החלל הגיע עם שני גבהים בתקרה מאחר והרמפה של חניון הקניון יושבת על החנות ויוצרת תקרה בגובה של כמעט 6 מטר. כאן יצרה שחורי משחק בתקרה עם אלכסון מנוגד לאלכסון, מה שיצר עניין ו"שינמך" את התקרה.

אלמנט נוסף אשר משלים את האווירה שניסתה ליצור הוא עוצמתו של הקיר האחורי בחנות הניצב אל מול הכניסה אליה. עבודת צבע יסודית יצרה טקסטורה של ים, ברזל ובטון (ביצוע: ארטן בטונדה). "משהו בחומרים עצמם מחמם את המקום. יש שיגידו שהחיבור בין ההשראה לתוצאה ברור מאליו ופשטני, אבל דווקא הפשטות שבדבר, כמו הפשטות של הטבע, עושה את זה נורא נכון. לא תמיד צריך להתחכם". היא מסכמת.

OUR NEWSLETTER

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו חשיפה למניפת חומרים ולוחות השראה היפים והעדכניים ביותר בעולם העיצוב והאדריכלות.